Artikel 13 oktober 2020

‘Als docent geen mooiere titel dan Leraar van het Jaar’

Leraar van het Jaar 2019 - Dirk Megens

De Nationale Onderwijs Tentoonstelling (NOT) is verplaatst van januari naar 30 november t/m 4 december 2021. Ook de Verkiezing Leraar van het Jaar is verschoven naar eind 2021. De winnende leerkrachten worden op 4 december 2021 op de NOT bekend gemaakt!

Op de slotdag van de NOT vindt de verkiezing voor Leraar van het Jaar plaats. De vier winnaars uit het primair onderwijs, speciaal onderwijs, voortgezet onderwijs en middelbaar beroepsonderwijs nemen op die dag het stokje over van de huidige Leraren van het Jaar. De mbo-Leraar van het Jaar is nu Dirk Megens. De docent op het ROC Nijmegen kijkt terug op een bijzondere periode als onderwijsambassadeur. ‘Er is geen mooiere waardering dan door je studenten of collega’s voorgedragen worden voor de titel Leraar van het Jaar’, vindt Dirk.

Dirk Megens is niet alleen beroemd in Nijmegen. Ook de rest van Nederland had de economie- en rekendocent al kunnen leren kennen door zijn YouTube-kanaal Meneer Megens, waar hij allerlei rekenvraagstukken uitlegt. In eerste instantie maakte hij zijn video’s voor zijn eigen verzorgenden en verpleegkundigen in opleiding. Maar vooral in coronatijd was Dirk vaak redder in nood voor leerlingen van basisschool en voortgezet onderwijs die thuis even vastzaten met hun rekenopgaven. ‘Het delen van kennis heb ik hoog in het vaandel staan. Daarom ben ik in 2013 al met mijn YouTube-kanaal begonnen’, legt Dirk uit.

Ambassadeur
Door allerlei omstandigheden, waaronder de coronacrisis, hebben de Leraren van het Jaar 2019 een extra lange zittingstermijn gekregen. ‘Vóór corona ben ik als Leraar van het Jaar bij veel evenementen aanwezig geweest’, vertelt Dirk. ‘Bij de skills-finales mocht ik de prijsuitreiking doen, dat was zo vet! Ook had ik een prominente rol tijdens de Dag van het mbo, waarop we Nederland laten zien wat het beroepsonderwijs te bieden heeft. Ik ben op werkbezoek geweest bij de ministers Van Engelshoven en Slob. Als leraar van het jaar gaan er zoveel deuren voor je open. Je bent echt een ambassadeur, niet alleen van je eigen sector maar ook voor het beroep van leraar.’
Dirk werkt graag in het mbo. ‘Je hebt er zoveel vrijheid om je onderwijs vorm te geven. Onze school doet meer denken aan een groot winkelcentrum, dan aan een school. Je vindt er een kapsalon,  een fitnesscentrum, een reisbureau en een restaurant, waar studenten zich bekwamen in hun vak. Naast lesgeven ga ik op stagebezoek bij bedrijven en coördineer ik de voorlichting aan vo-leerlingen.’

Keihard werken
Dirk is er vooral trots op dat hij volop heeft kunnen uitdragen hoeveel voldoening het geeft om te werken in het mbo. ‘Dat had ik me ook voorgenomen. Met een grote glimlach heb ik het mbo en onze studenten op allerlei bijeenkomsten kunnen vertegenwoordigen. Ik ben dol op onze studenten. Jonge mensen die net puber-af zijn en voor een beroep hebben gekozen waarin ze verder willen.’ Hij vindt het mooi om hun ontwikkeling te volgen. ‘Door de praktijkervaring en de stages worden ze veel zelfstandiger, gemotiveerder en leiden we ze als jongvolwassenen naar de arbeidsmarkt.’
En toen kwam het coronavirus. Sindsdien zijn er geen fysieke bijeenkomsten meer, maar Dirk krijgt als Leraar van het Jaar wel veel verzoeken van media om te vertellen hoe het onderwijs omgaat met het nieuwe normaal. ‘Met alle onderwijsprofessionals in ons land laten we elke dag zien dat we snel kunnen schakelen en keihard kunnen werken voor onze leerlingen en studenten’, zegt Dirk. ‘Leraar van het Jaar is een baan erbij, maar ik wens mijn opvolger net zoveel plezier en voldoening toe met het ambassadeurschap zoals ik dat heb gehad!’

Verkiezing van, voor en door leraren
De verkiezing van Leraar van het Jaar wordt objectief, zonder winstoogmerk en onafhankelijk georganiseerd door de groep Leraren van het Jaar in samenwerking met de Jaarbeurs. De Leraar van het Jaar verkiezing is het feest van het gehele onderwijs, georganiseerd van, voor en door leraren. Elke dag staan duizenden leraren vol overgave voor de klas, omdat zij erin geloven dat alle leerlingen het beste onderwijs verdienen. De verkiezing wil het vakmanschap en de passie van leraren voor het onderwijs zichtbaar maken en zo alle leraren van Nederland een welverdiend podium geven.

Tekst: Brigitte Bloem